PROSO
Proso (Panicum milliaceum) je od kamenog doba sastavni deo ljudske ishrane. Pre kukuruza proja (prosa) je mešena isključivo od zrna prosa. Proso je sitna okruglasta i malo spljoštena žućkastobela žitarica. Zrno prosa je ovijeno plevom (ljuskom), koju treba oljuštiti, jer je neprobavljiva (sadrži oko 53% celuloze). Hranljiva je i lekovita, sadrži skoro sve sastojke za fiziološku ravnotežu organizma. Ima vazdušastu konzistenciju i lake je probavljivosti. Izrazito je alkalna (bazna) žitarica i kao takva je nezamenljiva za uspostavljanje ravnoteže kod oštećenja crevne flore.Organizmu daje puno energije i zagreva ga. Preporučuje se i kao vrlo pogodna hrana za starije osobe koje naginju bolestima krvnih sudova. Kalorijska vrednost 100 g oljuštenog prosa je 327 kcal. Sadrži 8,7 g vode, 10 g proteina sa veoma važnim aminokiselinama (argininom, triptofanom, lizinom, cistinom, histidinom, torozinom, rastvorljivu silicijumovu kiselinu), 2,9 g masnoća, 72,9 ugljenih hidrata, 8,5 g vlaknaste materije. Od minerala sadrži: 8,0 mg kalcijuma, 285 mg fosfora, 3,0 mg gvožđa, 5,0 mg natrijuma, 195 mg kalijuma, oko 170 mg magnezijuma, sumpora, fluora i joda. Od vitamina sadrži: gotovo sve vitamine grupe B (42 mg tiamina, 0,29 mg riboflamina, 4,7 mg nijacina i dr.) 0,18 mg vitamina E, vitamina A i silicijumovu kiselinu. Za pripremu jela najviše se preporučuje brašno od celog zrna (integralno brašno). Koristiti sveže samleveno brašno zbog neizmenjene sadržine vitamina i nezasićenih masnih kiselina. Za pripremu hleba i peciva koristi se samo instant pekarski suvi kvasac, koji ne sadrži nedozvoljene dodatke.
Proso je izuzetno koristan za ishranu. Pomaže pravilnom radu i hrani želudac, pankreas, slezinu i creva. Kao takvo, široko se primenjuje i u dijetalnoj ishrani dijabetičara. Proso je najbolji prirodni lek. Ono daje crevnim bakterijama hranljivi supstrat i na taj način potiskuje razvoj bakterija koje uzrokuju trulenje u crevima. Zbog njegovih hranljivih i lekovitih svojstava preporučuje se, da se jela od prosa pripremaju jedan do dva puta nedeljno. Mleveno prošeno brašno koristi se u pripremi hleba i peciva, pomešano oko 15% sa drugim bezglutenskim brašnom.
Zrno prosa može biti samostalno jelo, u kombinaciji sa drugim namirnicama (naročito sa sitnim pasuljem ili sočivom), karfiolom, bundevom ili tikvicama.
Lekovita svojstva:
– blagotvorno deluje na organizam (pre svega na želudac, slezinu i guštreraču, pospešuje varenje,
– obnavlja ćelije i crevnu floru,
– jača srce, podstiče mokrenje i znojenje, koristi se protiv anemije, nervne napetosti i depresije, smanjuje zapaljenja i otoke,
– štiti od umora, kijavice, bronhitisa, karijesa…
– pomaže sprečavanju pobačaja.
– ulepšava telo, utiče na lep ten, pročišćava kožu, jača kosu i nokte,
– blagotvorna je i za dijabetičare.
Preporučuje se kao dijetalna hrana licima koja se bave intelektualnim poslovima, nervoznim i starijim licima kojima preti skleroza. Korišćenje prosa se savetuje kod tegoba sa kiselom krvi (acidoze), koristi se i protiv taloženja štetnih materija kod reumatizma i gihta.
Dijetom od prosene kaše i povrća uspostavlja se unutrašnja ravnoteža metabolizma.
BLAGOTVORNOST IZNUTRA – ISTOVREMENO I SPOLJA
Jelima od prosa deluje se iznutra na čišćenje krvi (neutralizacija povećane kiselosti krvi), pospešuje varenje, sprečava trulenje u crevima, pojačava izlučivanje mokraće i sl. Blagotvorno dejstvo na organizam, istovremeno ima uticaj i na spoljnu stranu, ten. Da bi se postiglo dobro zdravlje i lep ten, obavezno je konzumiranje prosene kaše s povrćem, jednom do dva puta nedeljno.
Priprema prosa
Proso pre upotrebe treba najpre probrati i očistiti od nečistoća i neoljuštenih zrna. Oprati ga u gustoj cediljki pod mlazom vode, jer tako će manje peniti tokom kuvanja.
Prosena kaša se kuva u razmeri: 1 šolja prosa u tri šolje vode i prstohvat soli. U proključalu vodu doda se pripremljeno proso i so, promeša i ostavi da voda proključa. Smanjiti temperaturu i kuvati oko 30 do 35 minuta, a po potrebi doliti vrućom vodom. U letnjem periodu meka kaša
se priprema na isti način, ali se umesto tri, upotrebe četiri šolje vode. U zimskom periodu, pre kuvanja probrano suvo proso propeći u suvom tiganju oko 5 minuta da dobije zlatastu boju i zamiriše na orahe, postepeno mešajući da ne zagori. Preliti pažljivo ključalom vodom, mešajući i dalje kuvati prema napred navedenom načinu.
Kombinacija prosa sa drugim žitaricama (npr. 20% prosa i 80% smeđeg pirinča) daje vrlo ukusno jelo. Preostala stegnuta prosena kaša se može iskoristiti sa dodatkom povrća i vode, za pripremu čorbe ili sa manje vode kremast doručak.
RECEPTURE
PRILOZI
Osnovni recept
Potrebno:
1 šolja prosa
3 šolje ključale vode
so
Priprema:
Prebrani i oprani proso sipati u sud, preliti vodom, posoliti i kuvati da voda proključa. Temperaturu smanjiti na niži stepen i kuvati polupoklopljeno (bez mešanja) oko 15 minuta. Kada sva voda ispari, proso rastresti drvenim štapićem (pažljivo da se ne izgnječi). Ostaviti otklopljeno da prohladi. Ovakovo proso je vrlo dobar, ukusan i jednostavan prilog za povrće, meso, tofu i sl.
Prosene pahuljice
Potrebno:
1 šolja proprženih prosenih pahuljica
3 velike šolje vode
so
Priprema:
U ključalu osoljenu vodu dodati pahuljice. Kuvati oko 25 minuta na 190oC ili dok pahuljice ne postanu kašaste. Služiti ih sa posutim proprženim susamovium semenkama ili sa dodatkom suvih grožđica.
Hleb od prosa
Potrebno:
25 dg prosenog brašna
10 dg bezglutenskog brašna
3 g instant pekarskog suvog kvasca
¼ kašičice šećera
½ kašice soli
1,5 dl mlake vode
3 dg rastopljene biljne masti
Priprema:
Obe vrste brašna sjediniti, kvasac direktno umešati u brašno, dodati šećer i so. Vrhovima prstiju umešati masnoću. Postepeno dodavati mlaku vodu i zamesiti žitko, glatko testo. Testo lupati 1 minut o zidove suda. Pokriti vlažnim salvetom i ostaviti na toplom mestu oko 45 minuta. Masnoćom premazati dno tepsije i bočne strane. Sipati testo u tepsiju, staviti u prethodno zagrejanu pećnicu i peći 5 minuta na 200oC da se odozgo uhvati korica, okrenuti hleb i peći još 4 minuta da se dobije hrskava korica tamnozlatne boje. Hleb izvaditi iz tepsije, malo ga ohladiti, iseći na komade i poslužiti toplo.
PREDJELA
Tortilja od prosa
(osnovni recept za prosenu tortilju)
Potrebno: (za 12 tortilja)
20 dg bezglutenskog brašna
15 dg prosenog brašna
15 dg belog kukuruznog brašna
7 g instant suvog pekarskog kvasca
1 dl mlake vode
1 jaje
1 kašičica soli
Priprema:
Bezglutensko, kukuruzno i proseno brašno izmešati sa kvascem i soli. Dodati umućeno jaje i postepeno dodavati vodu da se napravi čvrsto testo. Ostaviti da stoji 20 minuta. Otkidati testo težine 5 dg i oblikovati kuglice. Staviti ih između dva lista masne hartije i rastanjiti do debljine 2-3 mm. Ispržiti ih u tavi podmazanoj uljem. Pečene tortilje slagati jednu na drugu i odvajati ih listom masne hartije, a zatim ih umotati u čistu tkaninu i držati na toplom mestu do upotrebe. Nadenuti ih po želji i odmah tople poslužiti.
Odresci od prosa
Potrebno:
20 dg kuvanog prosa
10 dg kuvanog krompira
1/2 šolje kuvane šargarepe
5 kašika struganog sira
1 šolja bezglutenskih mrvica
1 kašika sitno seckanog peršuna
so, mleveni biber,
Priprema:
Proso, krompir i šargarepu skuvati u posebnim sudovima. Svaku vrstu dobro
izgnječiti i pomešati zajedno, dodati začine i izmešati dodavajući mrvice sve dok masa ne bude gusta. Iz mase kašikom odvajati masu, oblikovati okrugle odreske, uvaljati u mrvice ii pržiti na ugrejanom ulju. Poslužiti tople.
SALATE
Prosena salata
Potrebno:
10 dg prosa
10 dg seckanih kockica šargarepe
10 dg seckanih kockica kiselih jabuka
2 dl kisele pavlake
malo lista peršuna
so
Priprema:
Oprano proso kuvati 40–50 minuta. Posoliti pri kraju kuvanja, a nakon kuvanja procediti. Sitno seckane kockice šargarepe i jabuka malo prodinstati na pari, pomešati sa obarenim prosom, dodati pavlaku i sve dobro promešati. Ukrasiti listićima peršuna.
SUPE I ČORBE
Supa od prosa i šargarepe
Potrebno:
10 dg prosa
5 dg šargarepe
1 kašika ulja
so
Priprema:
Proso propržiti u suvom tiganju, preliti 1 l vode, dodati šargepu isečenu na kockice, posoliti, zauljiti i kuvati da omekša.
Supa (ili krem čorba)
Potrebno:
1 l domaćeg bujona
1 šoljica opranog prosa
Priprema:
Proso se može dodati u supu (bujon) umesto testenine 15 minuta pre kuvanja supe. Za čorbu u ključali bujon usuti oprani proso, promešati, smanjiti temperaturu i kuvati da se proso do kraja raskuva i zgusne tečnost.
KUVANA JELA
Kaša od prosa sa bundevom
(može se pripremiti od heljde ili pirinča)
Potrebno:
25 dg prosa
10 dg izrendane bundeve
8 dl tople vode
1 dl mleka
1 ravna kašika šećera
2 kašike limunovog soka
1 kocka maslaca
so
Priprema:
Proso propržiti u suvom tiganju, preliti vodom i kuvati da zrna omekšaju i voda ispari. Malo posoliti, pošećeriti i sve dobro izmešati, preliti mlekom, dodati rendanu bundevu i dinstati. Na kraju staviti maslac, malo ohladiti i umešati sok od limuna. Servirati za doručak.
Varijanta za post: bez mleka.
Tikvice punjene prosom
Potrebno:
4 mlade tikvice
1 šolja prosa
10 dg sira
1 glavica crnog luka
2 čena belog luka
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
so, mleveni crni biber
Priprema:
Proso skuvati da skoro omekša i ocediti. Oprane tikvice očistiti, iseći uzdužno na pola i kašikom izvaditi sredinu. U posebni sud staviti iseckanu sredinu tikvica, dodati sitno sekani peršun„ crni i beli luk, kuvani proso, sir, posoliti i pobiberiti. Sve izmešati, smesom puniti tikvice i poslagati ih u vatrostalnu posudu. Naliti vodom da tikvice ogreznu i kuvati poklopljeno na smanjenoj temperaturi da omekšaju.
Proso sa šampinjonima i susamom
Potrebno:
30 dg oljuštenog prosa
40 dg šampinjona (ili 30 dg bukovače)
15 dg proprženog susama
3 jajeta
3 dl mleka
so
Priprema:
Oprano u hladnoj vodi i oceđeno proso, staviti u sud i preliti vodom. Kuvati ga oko 25 minuta, poklopiti i ostaviti na toplom mestu da nabubri.
U međuvremenu očistiti i oprati gljive, iseći na režnjeve, staviti u sud i pirjaniti poklopljene na smanjenoj temperaturi u vlastotom siku, da sva voda ispari. Povremeno promešati. Pripremiti umak: jaja, mleko i malo soli izmiksirati.
U vatrostalnu posudu premazanu maslacem staviti namirnice ovim redom: proso, odgore gljive, posuti susamom i još jednom sve ponoviti. Preliti umešanim umakom i zapeći u prethodno zagrejanoj pećnici.
Prosoto
Potrebno:
1 šolja prosa
1 manja glavica crnog luka
1 čen belog luka
2 kašike maslinovog (ili susamovog) ulja
10 dg bundeve
10 dg pečurki (gljiva)
1 šargarepa
1 paškanat (paštrnak)
so, mleveni crni biber, bosiljak
Priprema:
Ovo jelo je slično rižotu. Crni i beli luk sitno iseckati i staklasto propržiti na ugrejanom ulju. Dodati drugo iseckano povrće i dinstati oko 10 minuta, a zatim dodati isprani proso. Propržiti sve zajedno nekoliko minuta i naliti sa tri puta više vode. Posoliti, pobiberiti i dodati začin. Kuvati na smanjenoj temparaturi polupoklopljeno 15 do 20 minuta da sva voda ispari. Otklopiti sud i ostaviti da se jelo prohladi.
PRŽENA I PEČENA JELA
Pljeskavice pržene na ulju
Potrebno:
20 dg prosa
15 dg ribani parmezan
5 dl domaćeg bujona
1 kašika sitno seckanog lista peršuna
ulje za prženje
so, mleveni crni biber
Priprema:
Staviti bujon da proključa, ukuvati oprano proso i kuvati 10 minuta. Smanjiti temperaturu, kuvati 20 minuta da se zrna raskuvaju i da voda ispari. Prohladiti, umešati ribani parmezan i sitno seckani list peršuna, po potrebi posoliti i po želji pobiberiti. Oblikovati rukama pljeskavice, uvaljati ih u bezglutenske mrvice i pržiti na ugrejanom ulju sa obe strane.
Pohovane kriške od prosene kaše
Potrebno:
25 dg prosa
2 kašike ulja
1 glavica crnog luka
1 jaje
4 kašike naribanog tvrdog sira
1 čen belog luka
1 manji list lovora
malo soli
Priprema:
U šerpi na zagrejanom ulju staklasto ispržiti naseckan crni luk. Prosena zrna probrati, isprati u nekoliko voda, ocediti i dodati crnom luku i kratko pirjaniti. Doliti 8 dl tople vode, dodati lovorov list, so i izgnječeni beli luk. Kuvati da ključa 20 minuta na smanjenoj temperaturi. Odstraniti list lovora, sipati na ravnu podlogu i nožem poravnati sloj na debljinu 1 cm. Ostaviti da se ohladi i stegne i iseći na kriške. Umutiti jaje, svaku krišku uvaljati u jaje i s obe strane propržiti na ulju. Poslužtii uz sezonsku ili mešanu salatu. Uz kriške se služi dinstano povrće ili mešana salata od presnog kupusa, presne šargarepe ili zelene salate.
Prosena proja
Potrebno:
2 šolje kuvanog prosa
2 šolje projinog brašna
10 dg ribanog parmezana
2 kašike ulja
malo vode
so
Priprema:
Izmešati kuvani proso (osnovni recept) i projino brašno. Posoliti, dodati ulja, rendisani parmezan i vodu. Umesiti tako da se dobije retko testo kao za običnu proju. Testo razliti u nauljenu tepsiju i staviti da u zagrejanu pečnicu. Peči na 150oC oko 15 minuta, a zatim povečati temperaturu na 180oC i peči još oko 30 minuta da površina porumeni.
ROŠTILJ
Prosena pljeskavica sa prazilukom
Potrebno:
25 dg kuvanog prosa
10 dg prosenih pahuljica
10 dg rendanog parmezana
10 dg kuvanog praziluka
1 jaje
so, mleveni crni biber
Priprema:
Dobro kuvani proso (oko 25 minuta) pomešati sa navlaženim prosenim pahuljicama i jajeto, posoliti i pobiberiti po želji i umešati rendani sir. Masu vaditi kašikom, oblikovati pljeskavice i peći na ugrejanom roštilju sa obe strane.
POSLASTICE
Sutlijaš od prosa
Potrebno:
1 šolja prosa
4 šolje vode
1 šolja mleka
5 dg grožđica
1 kašika seckanih orasa
2 kašike meda (ili žutog šećera
Priprema:
Oprani proso ukuvati u ključalu vodu. Kada nabubri, dodati mleko, suvo grožđe, orahe i sl. Zasladiti po želji, a potom kuvati još 10 minuta.
Puding od prosa
Potrebno:
1 šolja prosa
10 dg suvih grožđica
2 izrendane jabuke
5 dg seckanog badema
1 kašika meda
cimet u prahu
Priprema:
Oprani proso osušiti a zatim prepeči na suvom tiganju. Kad se prohladi staviti ga da se kuva sa 4 šolje vode. Umešati sve navedene sastojke (osim badema) i začin. Kada masa proključa, smanjiti temperaturu i kuvati da se proso raskuva (oko 30 minuta). Ohladiti i poslužiti posuto seckanim bademima.
Voćni krapci od prosa
Potrebno:
30 dg bezglutenskog brašna
50 dg prosa
25 dg naribanih kiselih jabuka
10 dg grožđica (ili sitno naseckanih
suvih smokava)
5 g instant pekarskog suvog kvasca
4 g soli
7,5 dl mleka +
2,5 dl vode Þ razrediti
2 kašike ulja za podmazivanje tepsije
2 dl kisele pavlake
Priprema:
U bezglutensko brašno dodati instant kvasac i potrebnom količinom osoljene mešavine (mleka i vode) umesiti testo, razviti ga i staviti u nauljenu tepsiju da kisne na sobnoj temperaturi. Na uskislo testo po površini poređati grožđice i oceđene naribane jabuke. Proso kuvati na ostatku razređenog mleka oko 45 minuta. Ohlađenu prosenu kašu naneti na testo preko grožđica i jabuka. Staviti u vruću pećnicu i peći oko 30 minuta na temperaturi 160oC uz stalno dolivanje mleka i pavlake. Poslužiti toplo ili hladno uz gusti voćni sok.
Bundevara razljevuša
Potrebno:
25 dg prosenog brašna
25 dg kukuruznog brašna
50 dg rendane bundeve
3 jaja
1 dl mleka
1 dl kisele vode
1 kašika ulja
1 kisela pavlaka
malo soli
Priprema:
U pomešano brašno i so, dodati umućena jaja sa malo mleka i kisele vode. Mešanjem ujednačiti smesu, pa dodati rendisanu bundevu i pavlaku, zatim sve dobro izmešati. U tepsiju premazanu uljem sipati pripremljenu smesu i peći u prethodno zagrejanoj pećnici 30 minuta na temperaturi 200oC.
Projara od bundeve
Potrebno:
10 dg kuvanog prosa
35 dg kukuruznog brašna
1 kg ribane bundeve
25 dg šećera
1 šoljica ulja
10 dg ribanog tvrdog sira
prstohvat soli
Priprema:
Sve pomenute sastojke osim sira sjediniti, usuti u podmazanu tepsiju i poravnati površinu. Naribani sir posuti po celoj površini. Staviti u ugrejanu pećnicu i peći 30–40 minuta na temperaturi 200oC. Malo ohladiti, posuti ribanim sirom, pažljivo iseći na kriške veličine 5x6 cm i poslužiti toplo.
Proseno-vočni desert
Potrebno:
2 šolje prosa
ž kašika kokosovog brašna
1 kašika suvog grožđa
1 kašika suvih kajsija
1 kašika suvih smokava
prstohvat soli
Priprema:
Oprano proso kuvati u tri dela vode (ili mleka) uz dodatak soli, kokosovog brašna i sitno seckanog suvog voća ili isečenog svežeg voća na kocke (kruška, jabuka, banana). Kada se zrna raskuvaju, sipati u činijice i posuti seckanim orasima, bademima ili lešnicima. Činijice sa desertom staviti u prethodno zagrejanu pećnicu i peći (bez ulja) da se površina zarumeni i da zamiriše. Po želji pre služenja može se preliti medom.
Izvor: http://www.bezgluten.net
Tag: Bezglutena
Nema komentara:
Objavi komentar